MEDŽIAGŲ ABC: GHB

Prieš 60 metų pirmą kartą susintetintas gama-hidroksibutiratas buvo vartojamas kaip anestetikas, o vėliau kaip vaistas narkolepsijai, priklausomybėms nuo alkoholio ir opioidų gydyti. Greitai šios medžiagos sveikatos priežiūros tikslams naudojimas buvo apribotas dėl rimtų šalutinių reiškinių sveikatai, bet netrukus išpopuliarėjo rekreaciniais tikslais tarp jaunimo ir kriminaliniame pasaulyje kaip priemonė, padedanti išžaginti ar apiplėšti žmones. 1990 metais uždraudus GHB, plačiai pradėti vartoti GHB pirmtakai: gama-butirolaktonas (GBL) ir 1,4- butanediolis, kurių pavartojus organizme susidaro GHB, pastarieji uždrausti 2000 m.

Nyderlanduose beveik trečdaliu atveju, kai dėl narkotikų buvo kviečiama greitoji pagalba, buvo vartojamas GHB, todėl yra svarbu atpažinti šios medžiagos sukeliamus poveikius bei perdozavimo požymius.

 

Kaip atrodo ir yra vartojama

Gama-hidroksibutiratas (γ-hidroksibutiratas) – tai gama-hidroksisviestinės rūgšties derivatas, kurio natūraliai yra ir visų žinduolių smegenyse. Ši slopinanti medžiaga turi daugybę įvairių pavadinimų pvz: „skystasis ekstazis“; „jaunystės fontanas“ ; „moterų viagra“; „pasimatymų-išžaginimo“ vaistas ; „G“ ; „mėlynasis nitro“ „gomka“, „oksikas“ ir kiti. GHB yra bespalvis, bekvapis, nemaloniai sūraus ar muilo skonio skystis arba gali būti šviesiai mėlynos spalvos ir vadintis mėlynasis nitro (angl. blue nitro). Dažniausiai jis yra vartojams oraliai – praryjamas, sumaišomas su kitais gėrimais, o daug rečiau injekuojamas ar vartojamas analiniu būdu.

Veikimo trukmė

GHB išgėrus greitai absorbuojasi: pradeda veikti po 10-20 min, didžiausia koncentracija kraujyje susidaro po 20-45 minučių ir tai yra trumpai veikianti medžiaga – 2-4 valandos. Šlapime didžiausia koncentracija būna po 30-60 min. ir jame GHB galima aptikti iki 12 valandų po pavartojimo, o seilėse – iki 6 valandų. Standartiniai narkotinių medžiagų šlapime aptikimo testai, kurių galima įsigyti vaistinėse – GHB neaptinka.

Poveikis

Pastebint, jog GHB pasižymi relaksuojančiu, euforiniu, haliucinogeniniu, maloniu, panašiu į alkoholį (tik be pagirių) poveikiu imta jį naudoti naktiniuose klubuose, vakarėluose, festivaliuose bei kitose pasilinksminimo vietose. GHB poveikis labai priklauso nuo dozės, žmogaus kūno masės, ankstesnės vartojimo patirties ir nuo skirtingos kiekvieno asmens reakcijos į tą pačia dozę. Šios medžiagos vartojimas sukelia toleranciją bei priklausomybę.

1 pav. 25 populiariausi narkotikai, dėl kurių kontroliuojamose ligoninėse 2017 m. Europos šalyse buvo skubiai gydomi pacientai [3].

Dozavimas

Verta atsiminti, kad priklausomai nuo žmogaus organizmo, kūno masės, ta pati dozė žmogų paveikti gali skirtingai.

 1. Maža (0,5-1,5g). Primena 1-3 standartinių alkoholio dozių pavartojimą. Žmogui sukelia euforiją, mažina nerimą, atsiranda atsipalaidavimo jausmas, palengvėja bendravimas. Tačiau gali atsirasti galvos svaigimas, pablogėja ar išvis sutrinka gebėjimas vairuoti automobilį.
 2. Vidutinė (1-2,5g). Stiprina teigiamus nuotaikos poslinkius (atsipalaidavimą, polinkį šokiui, pokalbiui, muzikos klausymuisi ir kt.) bei palankiai veikia seksualumą (padidėja jautrumas lietimui, dažnėja orgazmo patyrimas moterims ir t.t). Tačiau dažnėja ir šalutinių reiškinių: nerišli kalba, pykinimo jausmas.
 3. Didelės (2-3,5g) Kartais sukelia vien tik labai teigiamus jausmus: gilesnė euforija, didesnis nei prieš tai šokio ir bendravimo džiaugsmas ir kt. Tačiau net 25% atvejų euforiją keičia pykinimas, vėmimas.
 4. Švelnus GHB perdozavimas (3-5g). Gali sukelti gilų miegą, ir didžiausią sudirgimą dėl menko dirgiklio, taip pat galimi seilėtekis, galvos svaigimas.
 5. Sunkus GHB perdozavimas (>5g). Koma, traukuliai, vėmimas. Komą gali keisti neįprasti ir nekontroliuojami judesiai, ypač rankų, – lyg skęstančio plaukiko; haliucinacijos. Dėl vėmimo ir komos atsiranda užspringimo rizika.
 6. Mirtina GHB dozė (apie 2g/kg) sukelia sumažėjusį kraujo spaudimą, sulėtina širdies veiklą, sukelia kvėpavimo slopinimą ir galimą mirtį.

 

Sąveika su kitomis medžiagomis

Vartojant GHB su tam tikromis kitomis narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis padidėja nepageidaujamų reakcijų rizika, todėl vartojant GHB privaloma vengti vartoti:

 • Alkoholis. Vartojant kartu žymiai padidėja alkoholio slopinamasis efektas ir galvos svaigimas, atsiranda kiti šalutiniai reiškiniai, todėl GHB griežtai rekomenduojama nemaišyti su alkoholiu.
 • Amfetaminai. Amfetaminai stimuliuoja, o GHB slopina, todėl dėl ši antagonistinė sąveika sukelia papildomas rizikas.
 • Vaistai. Tam tikros vaistų grupės gali sąveikauti su GHB, todėl vartojant bet kokius vaistus reikia papildomai įvertinti riziką bei pasidomėti apie galimas sąveikas bei šalutines reakcijas, ypač jei vartojami: antipsichoziniai, antiepilepsiniai, miorelaksantai, benzodiazepinai, narkotiniai analgetikai, ŽIV gydyti skirti vaistai. 

Mažiau žalingo vartojimo atmintinė

 • Nemaišysiu GHB su alkoholiu ir kitomis medžiagomis.
 • Aš nevartoju jokių medikamentų, galinčių sukelti stiprų šalutinį poveikį ar net mirtį.
 • Prieš GHB vartojimą būsiu bent šiek tiek pavalgęs/iusi.
 • Iškart nevartosiu visos dozės, pradėsiu pamažu
 • Nevartosiu antros dozės kol nepraeis bent 90 minučių, o geriau 2,5-3 valandos nuo pirmos dozės.
 • Aš savo turimą medžiagą išsitestavau su reagentiniu testu ir esu tikra/s, kad joje yra GHB, kaip ir tikiuosi.
 • Medžiagą ketinu vartoti saugioje, patikimoje aplinkoje.
 • Suprantu, jog GHB labai lengva perdozuoti, todėl su ja elgsiuosi ypač atsakingai.

Įdomūs faktai

 • Kaip minėta anksčiau, GHB gali būti vadinamas „pasimatymų-išžaginimo“ narkotiku (angl. „date-rape“ drug). Manoma, jog jis stiprina jausmingumą, ypač moterims, sekso metu. Greitai slopindamas centrinę nervų sistemą, GHB prastina atmintį (labiau nei benzodiazepinai), todėl tapo parankia medžiaga (taip pat GHB galima įpilti į gėrimus ir pastarųjų skonio nepakeičia) nusikaltimams įvykdyti: išžaginti ar apiplėšti žmones. 2014-2015 metais Jungtinėje Karalystėje garsiai nuskambėjo „Grindr žudiko“ (angl. „grindr killer“) istorija, kuomet vyras gėjų pažinčių programėlėje „Grindr“ suviliojęs jaunus vaikinus, juos išprievartaudavo ir pražudydavo mirtinomis GHB dozėmis, tarp žinomų jo aukų – 4 jauni vaikinai.
 • GHB sintezė yra nesudėtinga, jo gamyba nurodyta internete. Prie jau minėto pramoninio tirpiklio gama-hidroksibutirolaktono pridedant natrio hidroksido gaunamas GHB. Dėl lengvos gamybos GHB palyginus pigus.
 • Eksperimentais nustatyta, jog GHB stiprina steroidų poveikį, stimuliuoja augimo hormono išsilaisvinimą, miego metu organizme degina riebalus, skatina raumenų susidarymą, gerina jų formavimąsi. Nors žmonėms šis poveikis neįrodytas, iki draudimo GHB buvo vartojamas įvairiuose sveiko maisto papilduose.
 • Perdozavimo atveju diagnostiką medikams gali palengvinti ant vartotojų dešinės rankos užrašomos G ar GHB raidės, taip nurodoma internetinėse rekomendacijose.
 • Pastarajį dvidešimtmetį Europoje stebimas GHB ir jo pirmtako GBL vartojimas tam tikrose narkotikų vartotojų pogrupiuose. Nacionaliniai GHB vartojimo paplitimo tarp suaugusiųjų ir mokinių įverčiai, jei jų esama, išlieka nedideli. 2017 m. atlikusi apklausą Norvegija nurodė, kad GHB vartojimo per pastaruosius metus paplitimas tarp (16–64 metų amžiaus) suaugusiųjų yra 0,1 proc. 2014 metų tyrimas, atliktas Romoje skelbia, jog tarp apklaustųjų 10,2% yra bent kartą gyvenime bandę GHB. Lietuvos nacionaliniai narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atliekami tyrimai pateikia tik apytikslius duomenis, jog GHB pagal 2014 metų ataskaitą buvo vartojamas tik iki 1% Lietuvos naktinių klubų lankytojų, o 2004 ir 2008 metais GHB vartoję tik 0,04% apklaustųjų. Todėl naujesnių  duomenų apie GHB paplitimą Lietuvoje labai trūksta.
 • Perdozavimas GHB yra dažnas, nes dozė tirpaluose dažnai nežinoma. Be to pasitaiko atvejų, kai mažiau nei 1 ml skiria nuo laukiamos euforijos iki komos. 2017 metais Europoje GHB ir jo pirmtakas gama-butirolaktonas buvo ketvirtoje vietoje iš 25 narkotinių ir psichotropinių medžiagų pagal patekimo į ligoninę atvejų skaičių.

Skaityk daugiau…

 1. Reingardienė D, Vilčinskaitė J, Pilvinis V, Stasiukynienė V, Stonys A, Adomaitienė V. Apsinuodijimai narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis. Kaunas, 2007. (p. 105-110)
 2. Drasbek KR, Christensen J, Jensen K. Gamma‐hydroxybutyrate–a drug of abuse. Acta Neurologica Scandinavica. 2006 Sep;114(3):145-56.
 3. Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centras. Europos narkotikų vartojimo paplitimo ataskaita. Lisabona, 2019. [internetinis puslapis] https://www.emcdda.europa.eu/edr2019 [žiūrėta 2020-07-07].
 4. P Busardo F, W Jones A. GHB pharmacology and toxicology: acute intoxication, concentrations in blood and urine in forensic cases and treatment of the withdrawal syndrome. Current neuropharmacology. 2015 Jan 1;13(1):47-70.
 5. Alcohol and Drug Foundation. GHB. Australia, 2020. [internetinis puslapis] https://adf.org.au/drug-facts/ghb/ [žiūrėta 2020-07-07].
 6. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas. Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimas tarp Lietuvos naktinių klubų lankytojų. Vilnius, 2014. [internetinis puslapis] https://ntakd.lrv.lt/lt/statistika-ir-tyrimai/tyrimai-ir-apklausos [žiūrėta 2020-07-07].
 7. Vento AE, Martinotti G, Cinosi E, Lupi M, Acciavatti T, Carrus D, Santacroce R, Chillemi E, Bonifaci L, di Giannantonio M, Corazza O. Substance use in the club scene of Rome: a pilot study. BioMed Research International. 2014 Jan 1;2014.
 8. Stephen Port: Serial killer guilty of murdering four men. BBC, UK. 2016. [internetinis puslapis] https://www.bbc.com/news/uk-england-38077859 [žiūrėta 2020-07-07].

Autorius: Jaunos bangos savanoris Domantas Paulauskas

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Bendrinkite šį įrašą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email