Kokios medžiagos randamos LSD kvadratėliuose ir kaip sumažinti jų keliamą riziką?

LSD šiuo metu yra viena iš labiausiai vartojamų psichedelinių medžiagų pasaulyje. Šį teiginį grindžia Trend Micro 2015 metais daryta tamsiojo interneto prekybviečių analizė, kurios metu atrasta, kad LSD sudaro 7,43% visų stebėtų tamsaus interneto prekybviečių narkotikų pirkinių. Tačiau, Olandijos Narkotikų Informacijos ir Sekimo Sistemos (Drugs Informations and Monitoring System, DIMS) 2019 metų ataskaitoje pabrėžiama, kad LSD sudaro 2% visų jų anonimiškai testuojamų mėginių. Taip yra todėl, jog dauguma žmonių mano, kad LSD kvadratėliai yra ganėtinai saugūs ir nėra linkę testuoti savo turimų mėginių.

Tamsojo interneto prekybviečių analizės 2015 m. duomenys

Pastarajame dešimtmetyje užfiksuota, kad sparčiai daugėja naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų (NPM arba ang. Novel Psychoactive Substances, NPS) ir vis dažniau pastebima, kad jos yra parduodamos pasinaudojant populiaresnių narkotikų priedanga. Šiomis medžiagomis bandoma vienaip ar kitaip imituoti labiausiai paplitusių narkotikų poveikį, tačiau jos dažnai būna žalingesnės ir farmakologiškai neištirtos. Dėl to, kad yra naujos ir dar nereguliuojamos įstatymų, NPM gali apeiti griežtus įstatymų barjerus ir kurti didesnį pelną narkotikų platintojams. Jungtinių Tautų Narkotikų ir Nusikaltimų Biuras (United Nations Offics on Drugs and Crime, UNODOC) 2015 metais identifikavo virš 600 NPM.

Organizacijos DIMS, tiriančios psichaoktyviųjų medžiagų sudėtį, duomenys. 2019 m.

 

Vietoj LSD: NBOMe, fentanilis, DOx ar kokainas

Kadangi didžiąją Europos rinkos dalį sudaro kokainas ir amfetaminai, rasti medžiagos apie psichedelikų rinkos analizę yra gana sudėtinga. Vis tik, ieškodami mokslinės literatūros pasauliniu mastu, galime atrasti detalesnės LSD mėginių analizių statistikos.

Neseniai moksliniame žurnale Forensic Science International pasirodė tyrimas apie LSD kvadratėlių sudėtį Brazilijoje. Tyrimo metu 2011-2017 metais buvo ištirti daugiau negu 1 000 000 kvadratėlių. Įdomu, kad bėgant metams ženkliai keitėsi tuščių kvadratėlių, kuriuose neaptikta jokių psichoaktyvių medžiagų kiekis. 2011 metais tušti kvadratėliai sudarė 0,27%, tačiau 2017 metais šis skaičius išaugo iki 97%.

Taip pat, keitėsi ir kvadratėlių sudėtis – 2011 metais LSD buvo aptikta visuose tirtuose psichoaktyviuosiuose kvadratėliuose, tačiau 2017 kvadrarėliai, turintys LSD, sudarė tik 17,6% visų kvadratėlių. Populiariausios aptiktos LSD besimaskuojančios medžiagos buvo 25I-NBOH (49,9%), fentanilis (12,3%). Taip pat aptikta ir DOx klasės medžiagų, tramadolio, ketamino ir net kokaino.

2017 metais ištirta LSD prekyba Portugalijoje vykstančiame „Boom“ festivalyje. Naudojantis festivalyje veikiančiomis narkotikų tikrinimo paslaugomis, buvo patikrinti 245 LSD kvadratėliai. LSD buvo aptikta tik 67,3% tirtų kvadratėlių. 11,4% kvadratėlių turėjo DOx klasės junginių ir 9,8% rasta NBOMe klasės medžiagų.

 

LSD kavdratėlių lapas

 

Kas yra NBOMe ir kaip sumažinti jo riziką?

 • Šios klasės medžiagos yra 5-HT2a serotonino receptoriaus superagonistai, kurie pasižymi trumpesne veikimo trukme, tačiau padidinta kraujagyslių susiaurėjimo, serotonino sindromo bei mirtingumo rizika. Savo psichedeliniais požymiais medžiaga panašesnė į 2-CB negu į LSD.
 • 2014 metais Pasaulio Sveikatos Organizacija paskelbė, kad nuo 25x-NBOMe klasės medžiagų mirė 18 žmonių, tuo tarpu vis dar nėra aišku ar kada nors yra užfiksuota bent viena mirtis nuo LSD perdozavimo.
 • 25x-NBOMe klasės medžiagos pasižymi karčiu, metališku skoniu. Tad pajutus tokį skonį medžiagos toliau vartoti nederėtų.
 • NBOMe klasės medžiagos skrandyje įsisavinamos prasčiau negu per burnos gleivinę, tad rekomenduojama kvadratėlius nuryti, kad išvengtum apsinuodijimo.
 • Kad perdozavimo rizika būtų kuo mažesnė, niekada nevartok daugiau negu vieno neištestuoto kvadratėlio.
 • NBOMe maišymas su kitomis psichedelinėmis medžiagomis stipriai padidina serotonino sindromo riziką.


Kas yra fentanilis ir kaip sumažinti jo keliamas rizikas?

 • Fentanilis yra itin pavojingas ir stiprus sintetinis opioidas.
 • Nuo šios klasės medžiagų JAV 2018 metais mirė daugiau nei 31 000 žmonių.  
 • Idėjų kalvės (think tank) RAND ekspertizės duomenimis, fentanilis laikomas pavojingiausiu narkotiku JAV.
 • Terapeutinė fentanilio dozė yra pasiekiama vartojant nuo 200 µg iki 1600 µg oraliai (tabletine forma). Pakankamai mažas efektyvios dozės ruožas lemia didelę perdozavimo riziką ir mirštamumą sutrikus žmogaus kvėpavimui.
 • Fentanilio perdozavimo simptomus gali sustabdyti Nolaxono arba kitų opioidų inhibitorių injekcija.
 • Fentanilio perdozavimo pavojų stipriai padidina alkoholio vartojimas, tad vartojant LSD kvadratėlius rekomenduojama vengti kitų svaigalų.


DOx klasių medžiagos ir jų rizika

 • Nuo DOx medžiagu perdozuoti įmanoma 3+ mg dozėmis. Toksikologiškai patvirtinti perdozavimai užfiksuojami retai.
 • DOx medžiagos didelėmis dozėmis gali būti psichologiškai ir fiziologiškai intensyvios ir veikti ilgiau negu LSD. DOx veikimas gali trukti net iki 30 valandų.
 • Kaip ir su kitų klasių medžiagų apsinuodijimu, pablogėjus savijautai kreipkis medicininės pagalbos.

Tam, kad būtų galima išvengti su šiomis naujosiomis psichoaktyviosiomis medžiagomis susijusių mirčių ir perdozavimų, siūloma festivaliuose vykdyti vietinę nakotikų testavimo sistemą ir turėti medicininės pagalbos punktus. 2017 metais Didžiosios Britanijos Karališkoji Visuomenės Sveikatos Bendruomenė (Royal Society for Public Health, RSPH) pastebėjo, kad 20% žmonių po narkotikų testavimo nusprendė nevartoti savo turimos medžiagos ir 32% festivalių lankytojų pasisakė, jog nevartotų turimų medžiagų, jei išaiškėtų, kad jų sudėtis kitokia nei tikėtasi. Jauna Banga šiais metais planuoja vykdyti narkotikų testavimo veiklą įvairiuose renginiuose. Sekite mūsų puslapį ir socialinius tinklus, kad sužinotumėte daugiau.

Autorius: Jaunos bangos savanoris dr. Linas

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Bendrinkite šį įrašą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email