fbpx

3 naujos narkoscenos šmėklos iš M raidės: mefedronas

Tavo smegenys ištirps, tu apgrauši draugo veidą ir galiausiai mirsi. Tokie pasakojimai sklando ir Lietuvoje, kai kalbama apie tris naujuosius M: mefedroną, metiloną, MDPV. Ar gali būti, kad tai – jau 1970 m. kurto naratyvo apie „visuomenės priešą Nr. 1“ pasikartojimas mūsų laikais? Ir ką sako tūkstančiai psichonautų, kurie vartoja naujuosius M?

Žurnalistams vaikantis sensacijų, o narkotikų fobijoje gyvenantiems politikams ir medikams kalbant nuo tribūnų, atsirinkti pelus nuo grūdų nėra lengva. Todėl mielai pasidalinsime moksliniuose straipsniuose aptikta informacija, o jeigu nori sužinoti daugiau – spausk nuorodas, esančias straipsnio gale. Taip pat nepamiršk perskaityti praėjusio straipsnio apie naująsias psichoaktyviąsias medžiagas ir jų testavimą festivaliuose. Tą gali padaryti paspaudęs čia.Mefedronas – tai balti, kartais gelsvi milteliai, arba tabletės, kurios prekyboje gali būti parduodamos kaip ekstazi ar, ypač dažnai, kaip amfetaminas.

Tai sintetinė medžiaga, kuria siekiama atkartoti augalo khat stimuliuojantį poveikį. Mefedronas yra priskiriamas naujosioms psichoaktyviosioms medžiagoms (NPM), atsiradusioms kaip atsakas „klasikinių“ medžiagų draudimams.

Aptinkamas visos Europos narkoscenoje nuo 2010 m.

null

Mefedronas. Nuotrauka iš: http://euchemco.com

Vartojamas per:

 • nosį,
 • skrandį,
 • rektumą.

Kiekvienas iš vartojimo būdų turi savo specifikos ir žalos mažinimo ypatybių.

Kadangi mefedronas yra skausmingas nosies gleivinei ir ją labiau pažeidžia, mažiausiai rizikingas vartojimas yra per skrandį, naudojantis želatinos (ar veganiškomis, kokias dalina „Jauna banga“, kapsulėmis). Geriausia būti nors šiek tiek pavalgius ir taip sumažinti žalą virškinimo sistemai, nors tai reikš, kad poveikio reikės palaukti ilgiau (apie valandą).

Mefedronas dažnai įvardijamas kaip amfetamino, ekstazio ir kokaino mišinys. Jis įprastai veikia apie 2-3 valandas.

Mefedrono teigiamas poveikis:

 • Pasitikėjimo jausmas
 • Kalbumas
 • Euforija
 • Meilumas
 • Energingumas
 • Padidėjęs libido

Neigiamas mefedrono poveikis:

 • Nerimastingumas
 • Jausmas, kad širdis plaka pašėlusiai greitai, arba atvirkščiai - visai nebeplaka
 • Širdies permušimai
 • Karštis
 • Prakaitavimas
 • Griežimas dantimis
 • Nevaldomos energijos pliūpsniai
 • Agresija

Mefedronas labiausiai padidina dopamino ir norepinefrino koncentraciją, tačiau beveik perpus mažiau sekina seratonino sistemą. Mefedronas, skirtingai nei (met)amfetaminai, nėra neurotoksiškas dopamino neuronų galūnėlėms, arba, žmonių kalba šnekant, šiuo požiūriu, jo poveikis centrinei nervų sistemai yra mažiau žalingas nei (met)amfetaminų, įskaitant MDMA. Taip pat yra tyrimų, kurie rodo, kad mefedronas gali nestipriai, tačiau neigiamai veikti seratonino sistemą (kai kurie tyrimai tokių rodiklių nefiksuoja, kai kurie – fiksuoja), tačiau lyginant su įprastiniais (met)amfetaminais, poveikis seratonino neuronams yra silpnesnis. Apskritai, panašu, kad šiuo požiūriu, vienas ir grynas mefedronas yra net mažiau žalingas bent jau pelių smegenims ir „laimės sistemai“ nei „klasikinis“ amfetaminas.

Mefedronas yra labai mažai ištirtas ir didžioji veikimo principų dalis, o taip pat ir ilgalaikis poveikis, išlieka nežinomi. Būtent dėl šių priežasčių (priemaišų gausos ir tyrimų bei duomenų trūkumo), mefedronui, kaip ir kitoms naujosioms medžiagoms, turėtų būti itin atidžiai taikomi žalos mažinimo principai ir pasitelkiamas budrumas.

 

Mažiau rizikingas poveikis yra nestiprus poveikis, todėl rekomenduojama dozuoti po truputį. Ir svarbiausia – vengti maišymo su kitomis medžiagomis, įskaitant alkoholį. Perdozavimai įvyksta būtent dėl per didelių dozių arba maišymo su kitomis medžiagomis (atsiradus sąveikai).

 

Naujųjų trijų M didesnės dozės turi tuos pačius perdozavimo simptomus kaip ir kiti stimuliantai (kokainas, amfetaminai): ažitacija, nevaldomos energijos pliūpsniai, galima agresija, sutrikimas ir nesiorientavimas, psichotiškas elgesys, ažituotas delyras (būdinga kokaino ir metamfetamino vartotojams). Taip pat, dėl šios medžiagos poveikio kyla daugybė nelaimingų atsitikimų  – kaip ir su kitomis medžiagomis nereiktų vairuoti, plaukti per ežerą ar vaikščioti stogais (nors ir labai to norisi!).

 

Nuolatinis ir dažnas vartojimas, taip pat psichiatriniai sutrikimai, kaip ir su visomis „klasikinėmis“ medžiagomis, taip ir su trimis M, gali padidinti psichozės, ažitacinio delyro ir „keisto elgesio“ tikimybę. Iš čia atsiranda pasakojimai apie amžiams išprotėjusius.

Testuojant medžiagą labai svarbu pažiūrėti, ar mefedronas nėra kartu su pačiais (met)amfetaminais. Šiame mišinyje (met)amfetaminų neigiami padariniai mūsų „laimės sistemai“ labai stipriai didėja, todėl verta keliskart pamąstyti apie galimas ilgalaikes pasekmes. Kitaip tariant, jei jums pardavė ne (met)amfetaminų, o mefedrono, ir nei lašelio jame nėra to, ką iš tiesų norėjote įsigyti, pykti nereikia – jus apgavo, bet vienas mefedronas yra mažiau žalingas nei maišytas su amfetaminais (bent jau šių dienų mokslo žiniomis).

 

Dėl didelės seratonino sindromo rizikos, neturėtų būti vartojamas su DXE, MXM, MDMA, SSRI ir kitais antidepresantais. Taip pat, vengti maišymo su alkoholiu.

Mefedronas gali sukelti priklausomybę. Kai kurie mefedrono vartotojai teigė jaučiantys stiprią psichologinę priklausomybę, poreikį mefedroną vartoti vis didesniais kiekiais. Eksperimentai su pelėmis parodė, kad mefedroną vartojusios pelės rodė polinkį į priklausomybę ir tas polinkis buvo didesnis, nei kokainui ar metamfetaminui.

 

Taip pat, mefedronas sukelia kompulsyvumą – jeigu pradėjai vartoti mefedroną, gali jausti nenumaldomą norą jį vartoti tol, kol jo visai neliks.

Naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų rizika yra labiausiai susijusi su:

 1. Mokslo duomenų trūkumu. Daugybė šių medžiagų veikimo elementų išlieka mokslininkams nežinomi, tyrimų mažai, o kartais jie net būna prieštaringi.
 2. Priemaišomis. NPM, kaip ir klasikinės medžiagos, dažniausiai nėra gryni – tavo tabletėje ar milteliuose, remiantis tyrimais, gali būti nuo 1 iki 8 skirtingų naujųjų medžiagų ir dar dukart tiek teršalų (medikamentinių medžiagų ar kitų priedų). Gamintojai tikrai netyrinėjo jų visų tarpusavio sąveikų, nebandė su pelėmis ir jų gamyba tikrai nesivadovavo farmacinių saugumo procesų reikalavimais. Testavimo darbą atlieki tu.
 3. Papildomais „kokteilio“ elementais iš šalies – pačių mefedroną vartojančių asmenų polinkis vartoti kelias ar daug skirtingų medžiagų vienu metu.
 4. Didelės koncentracijos arba apsiskaičiavimo dozuojant, todėl taisyklė viena – lėtai ir po truputį.Šaltiniai:

Flaminia Pantano et al. 2017. Neurotoxicity Induced by Mephedrone: An up-to-date Review in Current Neuropharmacology 2017, 15, 738-749 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27908258

John H. Anneken,Mariana Angoa-Pérez, and Donald M. Kuhn, 2015. 3,4-Methylenedioxypyrovalerone prevents while methylone enhances methamphetamine-induced damage to dopamine nerve endings: β-ketoamphetamine modulation of neurotoxicity by the dopamine transporter, in Journal of Neurochemistry, 2015 Apr, 133(2): 211–222. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4759647/

Karch, S. B. 2015. Cathinone Neurotoxicity (“The “3Ms”) in Current Neuropharmacology, 2015 Jan; 13(1): 21–25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4462040/

Pasaulio sveikatos organizacija. 2014. Methedrone. Critical Report Review https://www.who.int/medicines/areas/quality_safety/4_12_review.pdf

https://www.talktofrank.com

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.