AMFETAMINAS

Centrinės nervų sistemos stimuliantas amfetaminas buvo išrastas prieš daugiau nei šimtmetį, o naudojamas gana įvairiai – kaip inhaliatoriaus, priemonė, padedanti išlikti budriam karo metu, lieknėjimo preparatas, dėmesio sukaupimą skatinantis vaistas mokiniams. Ši plačiai pritaikoma medžiaga visuomenės legalioje ir nelegalioje rinkose gyvuoja jau virš 80 metų. 2011 metų duomenimis, amfetaminų grupei priklausančios medžiagos (MDMA, amfetaminas, metamfetaminas) – antros pagal vartojimą pasauliniu mastu. Amfetaminas labiausiai paplitęs Europoje, šiaurės ir rytų valstybėse populiarumu nusileidžia tik kanapėms. 

Poveikis

Trumpalaikis:

Pavartojus amfetamino išsiskiria dideli “feel-good” hormono dopamino kiekiai: padidėja budrumas, motyvacija, libido, plepumas ir socialumas, gera nuotaika, didelėmis dozėmis euforija. Muzika skamba gražiau ir intensyviau, didėja gebėjimas išlaikyti dėmesį ir susikaupti ties vienu dalyku.

Fiziologiniai, neutralūs efektai: vyzdžiai išsiplečia, kūno temperatūra pakyla, per kūną keliauja šiurpuliai, apima nerimastingumo jausmas, negebėjimas nustygti vietoje, dingsta apetitas. Prie neigiamų efektų priskiriamas padidėjęs ar nereguliarus širdies ritmas, griežimas dantimis, dažnas šlapinimasis, išsausėjusi burna, taip pat dažną vartotoją gali apimti padidėjusi savivertės būsena, agresyvumas. Dėl energijos pertekliaus nuo amfetamino ypatingai sunku užmigti. Vartojant daugiau nei kelias dienas dėl miego trūkumo gali prasidėti deliuzijos, paranoja.

Ilgalaikis:

Ilgiau vartojančių žmonių tam tikros smegenų sritys tampa mažiau jautrios dopaminui – sutrinka motyvaciniai, atlygio ir pasitenkinimo mechanizmai, nukrenta libido, apima depresija. Taip pat gali išsivystyti impotencija, sutrinka koordinacija ir virškinimas, prastėja odos ir burnos būklė, gali išsivystyti laikina psichozė bei manija, o vartojant itin ilgai ir intensyviai yra rizika pažeisti smegenis.

Veikimo trukmė

Dažniausiai amfetaminas veikia nuo 3 iki 8 valandų, priklausomai nuo suvartoto kiekio, tačiau poveikio trukmė skiriasi priklausomai nuo vartojimo būdo. 

Vartojant per burną poveikis trunka apie 6-8 valandas, bet prasideda ne iš karto, o po 15-30 minučių. 

Vartojant per nosį trukmė trumpesnė, apie 3-6 valandos, o veikimas prasideda už kelių minučių. 

Tiesa, redozuojant efekto trukmė gali užsitęsti ir iki paros ar net kelių, tačiau tolerancija išsivysto labai greitai, dėl to pojūčiai vis silpnėja.

Grynumas ir žalos mažinimas

Tiek vartojant amfetaminą, tiek metamfetaminą ir MDMA labai svarbu elgtis atsakingai, rūpintis sveikata: turėti su savimi vandens, tačiau negerti jo per daug, naudoti švarius šiaudelius, kad išvengtumėte rizikos užsikrėsti hepatitu; dėl padidėjusio libido būti atsakingesniems su seksualiniais partneriais, turint problemų su širdimi išvis nerizikuoti ir neeksperimentuoti su šiomis medžiagomis. Svarbiausia iš visų – nepadauginti, sustoti laiku, nors ir norisi, kad patirtis ilgiau tęstųsi.

Amfetaminą pavojinga maišyti su daugeliu medžiagų: su kanapėmis, alkoholiu, GHB, kokainu, opioidais ir psichodelikais maišyti nesaugu, su DXM, PCP, 25-NBome, DOX, 5-meo-xxt ir 2C-T-x maišyti labai pavojinga, o vartojant kartu su MAOI inhibitoriais, Tramadoliu ir aMT rizikuojate savo gyvybe. Išsamesnę lentelę apie medžiagų sąveikų pavojus galima rasti Jaunos Bangos puslapyje arba Tripsit.me tinklapyje.

Nėra tokio kiekio amfetamino, kuris klasiškai būtų laikomas perdozavimo riba, tačiau stimuliantų perdozavimas turi atskirą pavadinimą – “overamping”. Overampingas pasireiškia kada kūnas yra pervargęs ir stimuliantų poveikis nebesugeba kompensuoti šios būklės. Žmogų gali ištikti epilepsija, koma, panikos ataka, nualpimas arba širdies smūgis. Vartojant stimuliantus būtina prižiūrėti savo miego režimą, pasirūpinti vandens kiekiu ir nemaišyti su kitais stimuliantais ar medžiagomis veikiančias širdį.

Grynoje formoje su medikų priežiūra, vartojami medicininiais tikslais stimuliantai žymiai saugesni, nei nelegaliai įsigyti gatvėje. Perkant miltelius gatvėje praktiškai neįmanoma gauti grynos medžiagos. Ji visuomet bus kuo nors skiesta. Kofeinas – viena iš populiariausių priemaišų. Pasak 2013 metų tyrimo 67,7% visų ištirtų mėginių buvo skiesti kofeinu. Iš pažiūros neatrodo, kad tai itin pavojinga medžiaga, tačiau, sumaišius ją su amfetaminu, padidėja širdies problemų, dehidratacijos rizika, abiejų medžiagų poveikiai stiprina vienas kitą. Kofeinas ir pats savaime turi nemažai šalutinių poveikių būdingų stimuliantams. Ne ką mažiau pavojingi ir sekantys pagal populiarumą (23,5%) sintezės šalutiniai produktai, kitaip tariant, toksiškumu pasižyminčios medžiagos. 

Taip pat amfetamino maišeliuose neretai aptinkamas metamfetaminas, sintetiniai katinonai arba NPS. Vienas pagrindinių amfetamino pavojų yra ne pats amfetaminas, o priemaišos. Vienas iš būdų, kaip galima apsisaugoti nuo priemaišų keliamų pavojų yra naudojant acetoną. Amfetamino sulfatas netirpsta acetone, skirtingai nei dauguma priemaišų. Todėl jį galima “išskalbti” su acetonu, o rezultatas – medžiaga tampa švaresnė ir mažiau pavojinga. Šis metodas veikia tik su amfetamino sulfatu, ir instrukcijas galite rasti čia.

Amfetamino giminės

Panašiausia į amfetaminą medžiaga – metamfetaminas. Jų molekulės beveik identiškos (metamfetaminas – (amfetamino molekulė su metilo grupės “galūnėle”). Įdomu tai, kad šių medžiagų poveikis smegenims smarkiai skiriasi: metamfetaminas kur kas stipriau stimuliuoja centrinę nervų sistemą, taip padidindamas ir priklausomybės riziką, bei pasižymi didesniu neurotoksiškumo potencialu, žala organų sistemoms. Pavartojus amfetamino smegenyse išsiskiria dopaminas bei noradrenalinas, o metamfetaminas taip pat veikia ir serotonino receptorius. Todėl metamfetaminas sukelia stipresnę euforiją bei yra labiau neurotoksiškas – gali pažeisti dopamino neuronus taip, kaip ir amfetamino maišymas su MDMA. Nemalonios pasekmės, tokios, kaip haliucinacijos, paranoja, odos draskymas (dažnai norint nuvaikyti įsivaizduojamus vabalus), smarkiai pažeista psichika dažniau pasireiškia metamfetamino, nei amfetamino vartotojams.

Amfetaminas bei kiti stimuliantai dažnam suteikia vilties, jog mūsų skubančioje visuomenėje įmanoma viską suspėti. Ir darbas, ir socialinis gyvenimas tampa linksmas bei lengvas – šis jausmas dažniausiai tampa priklausomybės priežastimi. Tik atsargiai elgiantis su stimuliantais įmanoma juos panaudoti geriems tikslams.

Straipsnio autorė: savanorė Greta