fbpx

Interviu su broliais Andrium ir Mantu, “Žaliojo Žiedo Draugijos” steigėjais ir “Kanapių Kultūros Dienos” iniciatoriais

Prisistatykite: kas jūs tokie ir kuo domitės?

 

Mantas: Neišsiplėsdamas apie save galėčiau pasakyti tiek: aktyviai domiuosi technologijomis, programavimu, interneto marketingu, žmogaus teisėmis, psichologija, kultūriniu gyvenimu ir, žinoma, kanapėmis. Pastaruosius trejetą metų daugiausiai laiko skiriu nevyriausybinės organizacijos „Žaliojo žiedo draugija“ veikloms, o pernai pradėjau aktyviau domėtis narkotikų politika plačiąja prasme tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.

 

Andrius: Dauguma mano veiklos sferų – tiek darbas, tiek socialinis aktyvumas ir savirealizacija, nemaža dalimi yra susiję su kanapės augalu. Jau seniai domiuosi unikaliomis šio augalo savybėmis. Visa sukaupta informacija leido daug suprasti apie kanapių teikiamą naudą ir su jų vartojimu susijusias rizikas, taip pat narkotikų kontrolės politikos poveikį ir pasekmes skirtingose valstybėse.

 

Iš kur kilo jūsų susidomėjimas kanape?

 

Mantas: Geriau su kanapės augalu susipažinau gyvendamas Olandijoje 2009 metais – iki tol apie kanapių panaudojimą medicinoje, industrijoje ir rekreacijoje žinojau nedaug. Olandijos vykdoma psichoaktyviųjų medžiagų politika paskatino pasidomėti tarptautinėmis narkotikų konvencijomis (1961 m. Bendroji narkotinių medžiagų konvencija, 1971 m. Psichotropinių medžiagų konvencija, 1988 m. Jungtinių Tautų Konvencija dėl kovos su neteisėta narkotinių priemonių ir psichotropinių medžiagų apyvarta – A. P.) ir karo prieš narkotikus istorija. Tuo metu daugėjo mokslinių tyrimų ir straipsnių apie kanapes, kurie paneigė daugelį karo prieš narkotikus suformuotų mitų ir teigė, jog kanapės subrendusiam organizmui nedaro daugiau žalos nei kava, tačiau turi didelį medicininį potencialą. Sekiau įvykius JAV, kai pirmosios valstijos (Koloradas ir Vašingtonas) legalizavo kanapes. Tuo metu jau apie dvidešimt JAV valstijų buvo įteisinusios kanapių panaudojimą medicinoje.

 

Andrius: Ilgalaikis kanapės draudimas ir kryptingas jos demonizavimas leido susiformuoti daugeliui mitų ir stigmų, kurios dažniausiai yra visiškai priešingos moksliniams ir socialiniams tyrimams. Skaitant ir analizuojant kitų šalių statistiką, mokslinių darbų publikacijas ir patirtis, racionaliai galima įvertinti kanapių draudimo naudą ar žalą.

 

Kaip ir kodėl atsirado Žaliojo Žiedo Draugija?

 

Mantas: Iki 2015 m. Lietuvoje buvau tik svečias: dirbau, keliavau ir gyvenau Europoje, tačiau stebėjau Lietuvoje vykdomą narkotikų politiką, sekiau su tuo susijusias naujienas. Viduje kirbėdavo jausmas, jog reikia kažką keisti. Taigi, Lietuvoje vykdoma kanapių politika ir dezinformacija apie šį augalą, paskatino sukurti internetinį portalą, kuriame kartu su bendraminčiais Andriumi ir Gabriele, norėjome viešinti į lietuvių kalbą išverstus naujausius užsienio šalių tyrimus ir straipsnius, susijusias su kanapėmis. Taip gimė „Žaliojo žiedo draugijos“ idėja ir pirmasis mūsų projektas “Kanapė“.

 

Andrius: Stebint Lietuvoje tendencingai vykdomą žalingą draudimų politiką, natūraliai kyla noras būti  teigiamų pokyčių dalimi. „Žaliojo žiedo draugiją“ įkūrėme 2016 m. Žvelgiant iš mano perspektyvos, viskas įvyko labai greitai ir spontaniškai, kadangi „Kanapių kultūros dienos idėją“ išgirdau iš brolio vos tik sugrįžęs iš pustrečio mėnesio kelionės po Indiją. Ilgai nedelsę įkūrėme NVO “Žaliojo žiedo draugija”, po kurios vėliava ir susibūrėme rengdami „Kanapių kultūros dieną“. Kaip minėjo Mantas, buvome trys steigėjai, tačiau pradėjus vystyti tuometinio mitingo idėją, sulaukėme daug palaikymo iš bendraminčių, norėjusių prisidėti prie akcijos organizavimo. Šiuo metu „Žaliojo žiedo draugijos“ branduolį sudaro valdyba iš 5 narių. Draugija nesenai pakeitė įstatus, tad jau esame pasiruošę teisiškai priimti visus norinčius tapti draugijos nariais ir prisidėti prie kanapių kontrolės ir reguliavimo pokyčių inicijavimo.

Be mitingo, kuris per trejus metus transformavosi į didelį renginį, dirbame su Manto minėtu projektu www.kana.pe, kurio tikslas – šviesti žmones apie kanapės augalą lietuvių kalba. Tikimės sulaukti daugiau norinčių prisidėti prie šio žiniatinklio, kuris greitai taps žurnalu. Taip pat bendradarbiaujame su kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, dalyvaujame seminaruose ir įvairiose akcijose, susijusiose su narkotikų kontrolės politika ir žalos mažinimu.

 

Kaip kilo Kanapių kultūros dienos idėja ir koks jos tikslas?

 

Mantas: Dirbdamas su minėtu internetiniu portalu, radau informaciją apie planuojamą UNGASS 2016 (Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja Specialioji Sesija), kuri turėjo įvykti 2016 m. balandžio 19–21 dienomis. UNGASS žinutė skelbė, kad karas prieš narkotikus pralaimėtas, kadangi būtent dėl jo suklestėjo karteliai, atsirado niša organizuoto nusikalstamumo ir teroristinių grupuočių finansavimui, o pačios pažeidžiamiausios žmonių grupės (vartotojai) tapo dar labiau pažeidžiamos ir stigmatizuotos.  Žinojau, kad balandžio 20 d.  yra tarptautinė kanapių mitingų, protestų ir renginių diena. Vieną vakarą bediskutuodami su Gabriele, nusprendėme, jog ir mums šią dieną reikia organizuoti mitingą. Andriui idėja patiko, ir taip trise pradėjome planuoti „Kanapių kultūros dieną“.  Mėgstu įšūkius, tai – mano variklis.

 

Andrius: Iš UNGASS tikėjomės daug pokyčių neveikiančioje narkotikų politikoje, tačiau mūsų lūkesčiai buvo didesni už  Sesijos rezultatus. Na, o „Kanapių kultūros diena“ pavyko – sulaukėme daug žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio: prasidėjo diskusijos apie medicininių kanapių panaudojimo galimybes, taip pat apie kanapių naudojimą reakreacijai. Tikslas buvo pasiektas.

 

Šiemet organizuojame jau trečiąjį Kanapių kultūros renginį. Noriu pasidžiaugti, jog informacijos pateikimas žiniasklaidoje tiek apie kanapės augalą, tiek apie mūsų organizuojamą renginį tampa vis objektyvesnis, o žurnalistų  gatvėje kalbinami asmenys vis dažniau turi pasvertą ir įrodymais pagrįstą nuomonę apie kanapių panaudojimą medicinoje ir kitose srityse. Pokyčiai, nors ir nedideli, įkvepia veikti toliau – siekti, jog ir išrinktieji tautos atstovai mus išgirstų ir, koreguodami Lietuvos įstatyminę bazę, atsižvelgtų į mokslinius argumentus, taip pat kitų valstybių gerąją patirtį.

 

Mane džiugina ir tai, jog kaip atsakas į valdžios neįgalumą kuriasi jaunos, entuziastingos ir kompetentingos nevyriausybinės organizacijos. Žmonės, kurie imasi patys kurti politiką, siekti modernių, progresyvių ir liberalesnių įstatymų savo šalyje, yra vienas iš tiesioginių valstybės brandos rodiklių.

 

Mantas ir Andrius: Norime padėkoti visiems prisidėjusiems ir palaikiusiems mūsų idėjas, tikėjusiems ir vis dar tikintiems, jog teigiamos permainos priklauso tik nuo mūsų pačių. Šie žmonės:  Povilas T., Nerijus V., Emilija K., Gabrielė Ž., Laurynas P.,  Andrius  O., Morgana D., Eliza K., Aiste P., Milda A. – yra mūsų bendražygiai, kurie mus remia savo iniciatyvomis ir garsiai kalba apie taip 

reikalingas permainas visuomenėje. Ačiū!

 

Kas laukia šiemet atvykusių į KKD?

 

Šiemet tradiciškai susitinkame Nepriklausomybės aikštėje. Nuo 12 val. šventės lankytojai galės paragauti kanapių arbatos, susipažinti su kanapių produkcija ir, skambant linksmai muzikai, gauti visą juos dominančią informaciją apie šį augalą ir jo panaudojimo būdus. Renginyje žodį tars Vilniaus miesto – meras, o nuo 17 val. prasidės vakarinė programa, kurioje girdėsime pranešimų įvairiomis, su kanapės augalu susijusiomis, temomis.

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.