fbpx

Ką grybautojų krepšiuose veikia musmirė? Apie stiprų vietinį haliucinogeną

Paprastoji musmirė (lot. Amanita muscaria) – grybas su ryškiai raudona kepurėle ir daugybe ant jos esančių baltų lopelių – miškuose patraukia dažno akį. Daugybė žmonių šią musmirę laiko paprasčiausiai nuodingu grybu. Tačiau atsiranda vis daugiau tų, kurie jos unikalias, haliucinogenines savybes užsimano išmėginti patys. Tad kaip veikia musmirė ir kas gali pagelbėti apsinuodijus?

Svarbu! Straipsnyje kalbame apie raudonają musmirę. Žalioji musmirė yra mirtinai nuodinga.


Ši musmirė yra labai paplitusi šiaurės pusrutulyje, įskaitant ir tokius regionus kaip Hindukušas ir Centrinė Amerika. Grybai auga miškingose vietovėse. Dėl didelio paplitimo įvairiuose žemynuose, per daugelį metų žmonių grupės pradėjo naudoti Amanita muscaria skirtingiems tikslams. Kai kurie mokslininkai tvirtina, kad šį grybą žmonės pradėjo naudoti dar prieš 6000 metų. Sibiro, Skandinavijos ir Kanados vietovėse vietinės gentys Paprastąją musmirę nuo seno naudojo ritualinėms apeigoms.

Lietuvoje šis grybas yra sutinkamas liaudies medicinoje. Lietuviai išmoko maišyti grybo dalis su spiritu ir gaminti antpilus skirtus malšinti sąnarių skausmus bei gydyti odos ir skydliaukės ligas.
Vis dėlto nevertėtų pamiršti, kad Paprastoji musmirė yra priskirta prie nuodingų grybų ir minėtosios žmonių grupės grybą vartodavo prieš tai jį apdorojusios. Mirtina dozė, Amanita muscaria vartojant neparuoštą, žmogui yra apytiksliai 15 musmirės kepurėlių. Tačiau, nors istorijoje ir yra užfiksuotos mirtys nuo šio grybo, jos yra labai retos. Pavieniai apsinuodijimai yra kiek dažnesni. 

Amanita muscaria


Paprastosios musmirės sudėtis ir poveikis


Šioje musmirėje aptinkamos 4 pagrindinės psichoaktyviosios medžiagos: iboteninė rūgštis, muscimolis, muskazonas ir muskarinas. Svarbiausios iš jų yra muscimolis ir iboteno rūgštis, kurios veikia GABA (γ-aminobutyric acid) neurotransmiterių sistemą. Šios dvi medžiagos aktyvina GABA receptorius neuronuose. GABA neuromediatorių sistema yra viena iš pagrindinių smegenų slopinamųjų sistemų. Todėl muscimolis slopina smegenų neuronų veiklą. Tačiau tai yra tik vienas šio grybo simptomas iš daugelio. Veikiant šioms medžiagoms žmogus gali patirti silpnumą, pykinimą, gausų prakaitavimą ar raumenų spazmus. Taip pat galimas poveikis būdingas psichodelikams (pvz., LSD) – euforija, haliucinacijos, pusiausvyros praradimas.

Visi simptomai prasideda vidutiniškai per 30‒90 minučių ir įprastai trunka (priklausomai nuo dozės) iki 8 valandų. Į vieną dozę, kurią gali pajausti suaugęs žmogus, įeina apie 6 miligramus muscimolio arba nuo 30 iki 60 miligramų iboteninės rūgšties. Toks kiekis šių psichoaktyvių medžiagų paprastai būna vienoje musmirės kepurėlėje.

Į grybo sudėtį neįeina taip pat haliucogeninį poveikį turintis alkaloidas psilocibinas, kuris būdingas kitiems psichoaktyviomis savybėmis apdovanotiems grybams, dar žinomiems kaip „Magic mushrooms“, tad patiriamų haliucinacijų specifika nėra itin panaši.


Apsinuodijimas ir pirmoji pagalba


Perdozavus ar suvartojus netinkamai paruoštas Paprastąsias musmires yr galimas apsinuodijimas. Tokiu atveju rekomenduojama iškviesti gydytoją. Belaukiant gydytojo, apsinuodijusįjį reikia paguldyti į lovą, duoti didelį kiekį skysčio (1‒2 l vandens su ištirpusia druska) ir taip 5‒6 kartus sukelti vėmimą. Visą laiką ligonį reiktų laikyti gulimoje padėtyje su šaltu kompresu ant galvos. Ant pilvo galima uždėti karštą kompresą arba vandens pūslę. Alkoholinių gėrimų duoti negalima, kadangi vartojant alkoholį nuodingos medžiagos pasisavinamos lengviau.


Šaltiniai: 


Nyberg, H. Religious use of hallucinogenic fungi: A comparison between Siberian and Mesoamerican Cultures. 1992.

Wasson, R. Gordon. The Wondrous Mushroom: Mycolatry in Mesoamerica. McGraw-Hill. 1980; 43–44.Denis R., Benjamin. Mushrooms Poisons and Panaceas. 1995; 309.


Skaitiniai


Išsamus, lengvai skaitomas straipsnis anglų kalba:  https://www.psycheplants.org/index.php/home-2/amanita-muscaria-2/


Straipsnio autorius: Linas Tavaras

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.