LSD šiuo metu yra viena iš labiausiai vartojamų psichedelinių medžiagų pasaulyje. Šį teiginį grindžia Trend Micro 2015 metais daryta tamsiojo interneto prekybviečių analizė, kurios metu atrasta, kad LSD sudaro 7,43% visų stebėtų tamsaus interneto prekybviečių narkotikų pirkinių. Tačiau, Olandijos Narkotikų Informacijos ir Sekimo Sistemos (Drugs Informations and Monitoring System, DIMS) 2019 metų ataskaitoje pabrėžiama, kad LSD sudaro 2% visų jų anonimiškai testuojamų mėginių. Taip yra todėl, jog dauguma žmonių mano, kad LSD kvadratėliai yra ganėtinai saugūs ir nėra linkę testuoti savo turimų mėginių.
Pastarajame dešimtmetyje užfiksuota, kad sparčiai daugėja naujųjų psichoaktyviųjų medžiagų (NPM arba ang. Novel Psychoactive Substances, NPS) ir vis dažniau pastebima, kad jos yra parduodamos pasinaudojant populiaresnių narkotikų priedanga. Šiomis medžiagomis bandoma vienaip ar kitaip imituoti labiausiai paplitusių narkotikų poveikį, tačiau jos dažnai būna žalingesnės ir farmakologiškai neištirtos. Dėl to, kad yra naujos ir dar nereguliuojamos įstatymų, NPM gali apeiti griežtus įstatymų barjerus ir kurti didesnį pelną narkotikų platintojams. Jungtinių Tautų Narkotikų ir Nusikaltimų Biuras (United Nations Offics on Drugs and Crime, UNODOC) 2015 metais identifikavo virš 600 NPM.
Kadangi didžiąją Europos rinkos dalį sudaro kokainas ir amfetaminai, rasti medžiagos apie psichedelikų rinkos analizę yra gana sudėtinga. Vis tik, ieškodami mokslinės literatūros pasauliniu mastu, galime atrasti detalesnės LSD mėginių analizių statistikos.
Neseniai moksliniame žurnale Forensic Science International pasirodė tyrimas apie LSD kvadratėlių sudėtį Brazilijoje. Tyrimo metu 2011-2017 metais buvo ištirti daugiau negu 1 000 000 kvadratėlių. Įdomu, kad bėgant metams ženkliai keitėsi tuščių kvadratėlių, kuriuose neaptikta jokių psichoaktyvių medžiagų kiekis. 2011 metais tušti kvadratėliai sudarė 0,27%, tačiau 2017 metais šis skaičius išaugo iki 97%.
Taip pat, keitėsi ir kvadratėlių sudėtis – 2011 metais LSD buvo aptikta visuose tirtuose psichoaktyviuosiuose kvadratėliuose, tačiau 2017 kvadrarėliai, turintys LSD, sudarė tik 17,6% visų kvadratėlių. Populiariausios aptiktos LSD besimaskuojančios medžiagos buvo 25I-NBOH (49,9%), fentanilis (12,3%). Taip pat aptikta ir DOx klasės medžiagų, tramadolio, ketamino ir net kokaino.
2017 metais ištirta LSD prekyba Portugalijoje vykstančiame „Boom“ festivalyje. Naudojantis festivalyje veikiančiomis narkotikų tikrinimo paslaugomis, buvo patikrinti 245 LSD kvadratėliai. LSD buvo aptikta tik 67,3% tirtų kvadratėlių. 11,4% kvadratėlių turėjo DOx klasės junginių ir 9,8% rasta NBOMe klasės medžiagų.
Tam, kad būtų galima išvengti su šiomis naujosiomis psichoaktyviosiomis medžiagomis susijusių mirčių ir perdozavimų, siūloma festivaliuose vykdyti vietinę nakotikų testavimo sistemą ir turėti medicininės pagalbos punktus. 2017 metais Didžiosios Britanijos Karališkoji Visuomenės Sveikatos Bendruomenė (Royal Society for Public Health, RSPH) pastebėjo, kad 20% žmonių po narkotikų testavimo nusprendė nevartoti savo turimos medžiagos ir 32% festivalių lankytojų pasisakė, jog nevartotų turimų medžiagų, jei išaiškėtų, kad jų sudėtis kitokia nei tikėtasi. Jauna Banga šiais metais planuoja vykdyti narkotikų testavimo veiklą įvairiuose renginiuose. Sekite mūsų puslapį ir socialinius tinklus, kad sužinotumėte daugiau.
Straipsnio autorius: dr. Linas Tamošaitis
Ragina kurti narkotikų politiką, paremtą vakarų valstybių gerąja patirtimi, mokslo atradimais ir žmogaus teisėmis ir užtikrinti pilietinės visuomenės dalyvavimą politikos formavimo procesuose.
VšĮ Jauna banga
Kodas: 304729392
Adresas: V. Nagevičiaus g. 3, Vilnius
Banko sąs.: LT027300010153894982, Swedbank
Tel.:+370 640 31984