fbpx

Lietuvoje – raginimai palaikyti narkotikus vartojančius asmenis

Lietuvoje populiarinama dar viena diena apie narkotikus – antradienį, birželio 26 d. vyks jaunimo organizacijų renginiai, raginantys palaikyti, o ne bausti narkotikus vartojančius asmenis. Viename jų – dokumentinio filmo peržiūroje ir diskusijoje – dalyvaus ir politikė bei ekonomistė Aušra Maldeikienė.

„Šiais renginiais Lietuva aktyviai prisijungs prie pasaulinės kampanijos „Palaikyti. Negalima bausti“ („Support. Don’t Punish“), kuri vykdoma visame pasaulyje jau penkerius metus. Kampanija – tai raginimas kurti politiką, kuri nepažeistų žmogaus teisių ir saugotų sveikatą. Šiandien Lietuvoje vykdoma politika tik dar labiau smukdo narkotikus vartojančius asmenis, išstumia iš visuomenės, persekioja ir psichologiškai žaloja. Jungdamiesi prie kampanijos, parodome, kad ir mūsų šalyje kyla pilietinė visuomenė, siekianti keisti esamą padėtį. Tokie dalykai, kaip narkotikų kriminalizavimas, kai visas Vakarų pasaulis juda liberalesnės politikos link, parodo, kad žinių šiuo klausimu įstatymų kūrėjams ir priėmėjams labai trūksta, kategoriškai nenorima įsiklausyti į mokslu, o ne moralinėmis nuostatomis pagrįstas praktikas. Esame šios šalies jaunoji karta, kuri kol kas dar turi vilties pamatyti pažangią Lietuvą, todėl manome, kad mums pats laikas kalbėti garsiau ir drąsiau.“ – renginių idėją komentuoja organizacijos „Jauna banga“ direktorė Milda Arlauskaitė.

Lietuvoje vykdoma narkotikų politika nepatenkinti ir jau trečius metus aktyvūs „Žaliojo žiedo draugijos“ nariai. Anot jų, kanapes vartojantis jaunimas yra „lengvas grobis“ teisėsaugos struktūroms. „Kai kuriose šalyse tokia sistema ilgainiui išsikreipia, narkotikų pakišinėjimas tampa būdu pasipinigauti visai teisėsaugos sistemai. Nenorime to pamatyti Lietuvoje. Negana to, kitų šalių ilgametė patirtis rodo visišką tokių „sprendimų“ kaip kriminalizacija neefektyvumą – vartojimo lygis nemažėja, o žala sveikatai ir šalies ekonomikai auga. Vien perskirsčius 10–20 proc. lėšų, dabar skiriamų parodinėms policijos „operacijoms“ prieš paauglius, jaunimą klubuose ar net priklausomybės liga sergančius asmenis Kirtimų apylinkėse, nukreipus šiuos pinigus į sveikatos apsaugą, sulauktume tikrai puikių rezultatų visos valstybės mastu. Tad kokios jėgos slepiasi už dabartinių sprendimų?“ – Lietuvoje įgyvendinamų veiksmų skaidrumu abejoja „Žaliojo žiedo“ draugijos pirmininkas Andrius Ramonas.

Birželio 26 d. planuojami renginiai neapsiribos jaunimu – bus atstovaujami ir nuo narkotikų priklausomų nuteistųjų interesai. „Iki šiol buvome viena iš dviejų valstybių Europos Sąjungoje, kur, pažeidžiant Lietuvos įstatymus ir, turbūt, visas įmanomas pasaulines konvencijas žmogaus teisių klausimais, patekus į įkalinimo įstaigą buvo priverstinai nutraukiamas priklausomybės nuo opioidų gydymas metadonu. Šiemet ši spraga buvo užlopyta, tačiau už uždarų durų patvirtinta šio gydymo teikimo kalėjimuose tvarka ne tik neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, bet ir žymiai skiriasi nuo tvarkos gydymo įstaigose. Iniciatyvinė grupė „Du ne vienas“ kuria vaizdo įrašą, kuriame dėsto savo pastabas apie balandžio mėn. pasirodžiusią tvarką. Kitais savo renginiais taip pat bandysime atkreipti atsakingų institucijų dėmesį į šiuos ir kitus nederinamus procesus,“ – komentuoja „Jaunos bangos“ narė Aistė Petuškaitė. Anot A. Petuškaitės, didžiausias kriminalizuojančios narkotikų politikos absurdas yra bausti už ligą ir priklausomybės liga išlieka vienintele tokia Lietuvoje. „Todėl taip svarbu, kad kampanija „Palaikyti. Negalima bausti“ būtų kuo aktyviau įgyvendinama mūsų šalyje,“ – priduria ji.

Organizacija „Jauna banga” ir ją palaikantys „Vilnius Students for Liberty“, „Žaliojo žiedo draugija“, iniciatyvinė grupė „Du ne vienas“ birželio 26 d. dieną rengia nemokamą dokumentinio filmo „Laužant tabu (apie karą prieš narkotikus)“ peržiūrą Vilniaus bare „Peronas“, po filmo seks diskusija, kurioje kalbės ekonomistė ir politikė A. Maldeikienė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų politinės partijos narys V. Simulik, Aurelijus Gutauskas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjas, Aušrinė Armonaitė, Liberalų sąjūdžio pirmininko pavaduotoja ir „Jaunos bangos“ atstovė Aistė Petuškaitė. Filmo peržiūra vyks anglų kalba. Kampanijos savaitę numatoma ir daugiau renginių, o jų organizatoriai tikisi aktyvaus jaunimo dalyvavimo.

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.