fbpx

Narkotinių medžiagų sudėties tikrinimas – nepagrįstomis baimėmis apipinta žalos mažinimo paslauga (I dalis)

Narkotinių medžiagų sudėties tikrinimas (angl. drug checking, pill testing) nėra nauja žalos mažinimo paslauga pasaulyje. Ji egzistuoja jau daugiau nei 25-erius metus Europoje. Tačiau Lietuvoje apie šią paslaugą bijoma kalbėti, o juolab pradėti jos įgyvendinimą. Be to, Lietuvoje (visai kitaip nei progresyviose pasaulio šalyse) manoma, kad ši paslauga ne mažins psichoaktyviųjų medžiagų sukeliamą žalą, o skatins jų vartojimą. Kodėl taip galvojama ir iš kur atsiranda įvairios baimės, susijusios su narkotinių medžiagų sudėties tikrinimu? Skaitome toliau!

 

KAS YRA NARKOTINIŲ MEDŽIAGŲ SUDĖTIES TIKRINIMAS?

 

Neretai, užsiminus apie narkotinių medžiagų sudėties tikrinimą, žmonėms kyla nemalonios asociacijos. Daugelis iš karto pagalvoja apie testus, kuriais patikrinama, ar žmogaus organizme yra narkotinių medžiagų (angl. drug testing). Tačiau, ne! Medžiagos sudėties patikrinimo esmė – išanalizuoti iš kokių medžiagų sudaryta psichoaktyvioji medžiaga bei koks yra medžiagos grynumas („švarumas“). Kitaip tariant, tai yra žalos mažinimo paslauga, kuri gali padėti psichoaktyviąsias medžiagas vartojantiems asmenims išvengti nežinomų medžiagų vartojimo, arba potencialiai labiau pavojingų priemaišų pavartojimo, dažniausiai randamų gatvės narkotikuose. Galbūt kiek keistokai nuskambės, tačiau net dabar Lietuvoje egzistuoja narkotinių medžiagų sudėties tikrinimas. Tik medžiaga tikrinama ne žalos mažinimo, o baudimo tikslais. Tiksliau sakant – policija pagauna asmenį su psichoaktyviąja medžiaga, nusiunčia medžiagą į laboratoriją ir ten ją ištiria, o išsiaiškinus medžiagos sudėtį bei kiekį, žmogui skiriama bausmė (bauda, areštas, kalėjimas). Mūsų tikslas kitoks. Tai – papasakoti apie narkotinių medžiagų sudėties tikrinimą, kaip žalos mažinimo paslaugą, už kurią asmuo nėra baudžiamas, o atvirkščiai – skatinamas apgalvoti, ką toliau daryti su turima medžiaga, ir galbūt pasirinkti saugesnį vartojimo būdą: išvengti labiau pavojingų medžiagų vartojimo, vartoti mažesnį jos kiekį arba iš viso atsisakyti medžiagos vartojimo.

 

KAIP GALIMA PASITIKRINTI MEDŽIAGĄ?

 

Narkotikų sudėtis gali būti tikrinama keliais būdais.
1) Pats paprasčiausias būdas patikrinti turimą medžiagą – testavimo rinkinio (angl. testing kit) įsigijimas. Šiuos testus galima įsigyti internete už kelis eurus (3-5 eurai). Įprastą testą sudaro: indelis, kuriame yra atitinkamas cheminis reagentas, kuris identifikuoja turimą psichoaktyviąją medžiagą, konteineris psichoaktyviosios ir cheminės medžiagos išmetimui, ir spalvų lentelė su instrukcija. Psichoaktyviosios medžiagos patikrinimas naudojant testavimo rinkinį užima apie 2–3 minutes: į indelį su skysčiu įdedamas mažas kiekis norimos patikrinti psichoaktyviosios medžiagos; psichoaktyviajai medžiagai reaguojant su cheminiu reagentu, indelyje keičiasi spalva; pagal spalvų paletę galima identifikuoti ar Jūsų turima medžiaga yra ta, kurios tikėjotės.
2) Aukšto lygio skysčio chromatografija. Šis būdas yra dažniausiai naudojamas festivalių ir vakarėlių metu. Renginio vietoje yra įrengiama palapinė, į kurią atvežama ir pastatoma „nešiojama laboratorija“. Klientas atneša mažą kiekį medžiagos, kurią nori patikrinti ir palieka maždaug valandai. Po valandos, asmeniui suteikiama informacija / konsultacija apie tai, ar patikrinta medžiaga yra iš tiesų ta, kurią asmuo manė įsigijęs. Nešiojama laboratorija patikrina taip pat ir kitas medžiagas, kurios sudaro asmens pateiktą psichoaktyviąją medžiagą.
3) Testavimas laboratorijose (dujų chromatografija, masių spektrometrija). Tai dar vienas būdas, kuris gali patikrinti psichoaktyviosios medžiagos sudėtį. Testavimas laboratorijose yra pats efektyviausias ir tiksliausiai parodantis rezultatus būdas. Kai kuriose šalyse, asmuo gali paštu nusiųsti šiai laboratorijai norimą patikrinti medžiagą ir gauti tikslius rezultatus apie tai, iš ko sudaryta medžiaga, kokie konkretūs atitinkamų medžiagų kiekiai yra šioje medžiagoje (grynumas).

 

KAM REIKALINGA NARKOTINIŲ MEDŽIAGŲ SUDĖTIES TIKRINIMO PASLAUGA?

 

Šią paslaugą teigiamai vertinama tiek patys žmonės, kurie vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, tiek įvairūs ekspertai, dirbantys narkotikų politikos srityje. Kodėl? Dėl to, kad narkotinių medžiagų sudėties patikrinimo paslauga veikia kaip:
– Žalos mažinimo paslauga (asmuo žino, kokią medžiagą jis turi, ir gali priimti sprendimą ją vartoti ar nevartoti, arba sumažinti vartojamą jos kiekį).
– Stebėsenos instrumentas (informacijos apie narkotikų rinką gavimas bei įspėjimo apie plintančias pavojingas medžiagas viešinimas tarp tam tikrų asmenų grupių, žiniasklaidoje ir pan.).
– Informacija viešinimui (rezultatų analizė) – festivalių, vakarėlių metu. Žmonės, esantys tame pačiame vakarėlyje ir įsigiję tokią pat medžiagą, būtų informuoti apie rizikas bei pavojingas priemaišas.
– Tiesioginė ir greita intervencijos priemonė (asmeniui suteikiama konsultacija apie jo turimą konkrečią medžiagą bei galimą riziką).
– Įspėjimo kampanijų vykdymas viešumoje, norint informuoti asmenis apie labai pavojingas medžiagas, besisukančias rinkose.
Daugiau apie narkotinių medžiagų sudėties testavimus, praktiką pasaulyje bei kliūtimis, su kuriomis susiduriama norint įgyvendinti šią paslaugą – skaitykite netolimoje ateityje!

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.