fbpx

„Pirkau amfetaminą, nusipirkau mefedroną“ arba apie naująsias medžiagas ir jų testavimą festivaliuose

„Nėra amfetamino? Tai ką aš čia nusipirkau? Mefedrono? Tai kas tas mefedronas? Galit paaiškinti?“, – žiūri virš medžiagų sudėties testo palinkusios akys. Gal 20 akių, nes sužiūram visi. Prekeiviai tave apgavo. Ką reikėtų žinoti apie naująsias medžiagas ir kuo festivaliuose pagelbėti galime mes?


Naujosios psichoaktyviosios medžiagos (NPM) atsiranda kaip atsakas senųjų draudimams. Pakanka šiek tiek pakoreguoti medžiagos molekulę ir jos jau nebereguliuoja griežti įstatymai. Tiesa, „naujosios“ nebūtinai reiškia naujai susintetintas medžiagas (kai kurios jau buvo susintetintos prieš 40 metų ir daugiau), bet veikiau tas medžiagas, kurios pradėjo naujai atsirasti narkoscenoje – naujai atrastos senos. Legalios, pigios, šlapimo testais nenustatomos – NPM šovė į populiarumo viršūnes. Tačiau čia slypi ir didžiausia jų grėsmė – teikiantys pagalbą medikai taip pat negali greitai nustatyti, kuo buvo apsinuodyta, veikimo principas neištyrinėtas ir priešnuodžių nėra.


Naujųjų medžiagų paplitimas ir prekyba gali būti įvairūs. Jos yra paplitusios nelegalioje rinkoje, dažnai paslėptos po „klasikinių“ medžiagų pavadinimais (pavyzdžiui, parduodamos kaip amfetaminas). Taip pat, tol, kol šalys jų nespėja uždrausti, jomis gali būti prekiaujama specialiose parduotuvėse.


Naujosios psichoaktyviosios medžiagos slepiasi po vonios druskų, namų kvapų ir kitomis etiketėmis. Nuotraukoje matome ir dažną tokių medžiagų palydovą
– užrašą “NOT FOR HUMAN CONSUMPTION”. Volteface.me nuotr.

Šias prekybos vietas paprastai lengva atpažinti iš dviejų dalykų: 1. skelbiama, kad medžiagos nėra skirtos žmogui vartoti (gali būti vadinamos kvapikliais, valikliais, druskomis, ar tiesiog visai nepaaiškinta, kam jos skirtos). 2. Prekeivis neprisiima atsakomybės už apsinuodijimą ar kitą jo prekių sukeltą žalą (pvz. mirtį). Taigi, kol prekyba atrodo legali ir dažnai vizualiai patraukli, o prekeiviai neatlieka savo pagrindinės ir svarbiausios funkcijos – aiškios ir suprantamos informacijos teikimo apie tai, ką perki, kaip tai vartoti ir su kuo nevartoti, taip pat apie galimus pavojus, šis vaidmuo tenka mums, „Jaunai bangai“.


Ateik į „Jaunos bangos“ palapinę arba kas yra reagentiniai testai?


Festivaliuose, kuriuose budime, dalijame reagentinius (kolometrinius) medžiagų testus – nedidelius stiklinius buteliukus su šiek tiek skysčio juose, į kuriuos įdėjus medžiagą, skystis nusidažo tam tikra spalva. Pavyzdžiui, jei į amfetaminams testuoti skirtą buteliuką įdėsi amfetamino, buteliuko viduje esantis skystis nusidažys raudonai. Jei matome, kad testavai amfetaminą ir spalva buteliuke nepakito – patariame išmėginti sintetinių katinonų testą. Šis, tikėtina, sureaguos ir nusidažys ryškiai geltona spalva, kas reikš, kad medžiagoje yra mefedrono.


Sintetinių katinonų testas parodė, kad medžiagoje yra mefedrono.

Tokio testo privalumai:  

 • Prieinamas, ekonomiškas, greitas variantas.
 • Nereikalauja papildomos įrangos, gali būti atliekamas bet kur.
 • Paprastas – rezultatų interpretavimui nereikia papildomo pasiruošimo.
 • Gaunama informacija gali lemti žmogaus sprendimą – vartoti ar ne, o tuo pačiu prisidėti prie žalos sveikatai mažinimo.

Kita vertus, tai nėra testas, kuris parodys išsamią testuojamos medžiagos sudėtį. Jis turi trūkumų:

 • Testo rezultatai gali būti subjektyvūs – spalvą įvairūs žmonės gali skirtingai interpretuoti
 • Kolometriniai testai parodyti kelių spalvų vienu metu, tad negalima atsakyti ar nėra priemaišų
 • Testai gali parodyti ribotą kiekį medžiagų – jie nefiksuoja daugybės pačių naujausių medžiagų.
 • Intensyvesnė testo spalva nereiškia, kad medžiaga grynesnė.
 • Kol kas nėra testo, parodančio fentanilį – stiprų ir pavojingą sintetinį opioidą, kurio nesunku perdozuoti.

Trumpai tariant, šie testai gali padėti sužinoti, ar Tavo turimoje psichoaktyviojoje medžiagoje yra bent šiek tiek tos medžiagos, kurios tikiesi (o gal yra tos, kurios nenorėtum rasti…) ir priimti sprendimą vartoti ją ar ne. Sprendimo vartoti ar ne už tavę nepriiminėsime ir negąsdinsime – tiesiog suteiksime informaciją apie šias medžiagas ir jų poveikį organizmui.

Tad apibendrindami patariame:

 1. Testuok medžiagą. Net jei reagentiniai testai nenustatys visų įmanomų medžiagų tavo turimame mišinyje (o NPM retai, labai retai parduodamos grynos), galėsi sužinoti bent šiek tiek daugiau, nei akimi matomas nieko nesakantis tabletės vaizdas.
 2. Patestavus, mūsų komanda apie NPM pakonsultuos detaliau, ir, jei nuspręsi jas vartoti, žinosi, kokius žalos mažinimo principus taikyti, kokio poveikio tikėtis, kokius procesus kūne ir sąmonėje stebėti pavartojus.
 3. Lankykis „Jaunos bangos“ paskaitose, kuriose pasakojame daugiau ir išsamiau apie NPM fenomeną, pavojus, atskiras, Lietuvoje su testų pagalba pastebėtas medžiagas.

Daugiau apie informacijos apie konkrečias medžiagas skaityk naujame straipsnyje.

Iki pasimatymo!

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.