„Nėra amfetamino? Tai ką aš čia nusipirkau? Mefedrono? Tai kas tas mefedronas? Galit paaiškinti?“, – žiūri virš medžiagų sudėties testo palinkusios akys. Gal 20 akių, nes sužiūram visi. Prekeiviai tave apgavo. Ką reikėtų žinoti apie naująsias medžiagas ir kuo festivaliuose pagelbėti galime mes?
Naujosios psichoaktyviosios medžiagos (NPM) atsiranda kaip atsakas senųjų draudimams. Pakanka šiek tiek pakoreguoti medžiagos molekulę ir jos jau nebereguliuoja griežti įstatymai. Tiesa, „naujosios“ nebūtinai reiškia naujai susintetintas medžiagas (kai kurios jau buvo susintetintos prieš 40 metų ir daugiau), bet veikiau tas medžiagas, kurios pradėjo naujai atsirasti narkoscenoje – naujai atrastos senos. Legalios, pigios, šlapimo testais nenustatomos – NPM šovė į populiarumo viršūnes. Tačiau čia slypi ir didžiausia jų grėsmė – teikiantys pagalbą medikai taip pat negali greitai nustatyti, kuo buvo apsinuodyta, veikimo principas neištyrinėtas ir priešnuodžių nėra.
Naujųjų medžiagų paplitimas ir prekyba gali būti įvairūs. Jos yra paplitusios nelegalioje rinkoje, dažnai paslėptos po „klasikinių“ medžiagų pavadinimais (pavyzdžiui, parduodamos kaip amfetaminas). Taip pat, tol, kol šalys jų nespėja uždrausti, jomis gali būti prekiaujama specialiose parduotuvėse.
Šias prekybos vietas paprastai lengva atpažinti iš dviejų dalykų: 1. skelbiama, kad medžiagos nėra skirtos žmogui vartoti (gali būti vadinamos kvapikliais, valikliais, druskomis, ar tiesiog visai nepaaiškinta, kam jos skirtos). 2. Prekeivis neprisiima atsakomybės už apsinuodijimą ar kitą jo prekių sukeltą žalą (pvz. mirtį). Taigi, kol prekyba atrodo legali ir dažnai vizualiai patraukli, o prekeiviai neatlieka savo pagrindinės ir svarbiausios funkcijos – aiškios ir suprantamos informacijos teikimo apie tai, ką perki, kaip tai vartoti ir su kuo nevartoti, taip pat apie galimus pavojus, šis vaidmuo tenka mums, „Jaunai bangai“.
Ateik į „Jaunos bangos“ palapinę arba kas yra reagentiniai testai?
Festivaliuose, kuriuose budime, dalijame reagentinius (kolometrinius) medžiagų testus – nedidelius stiklinius buteliukus su šiek tiek skysčio juose, į kuriuos įdėjus medžiagą, skystis nusidažo tam tikra spalva. Pavyzdžiui, jei į amfetaminams testuoti skirtą buteliuką įdėsi amfetamino, buteliuko viduje esantis skystis nusidažys raudonai. Jei matome, kad testavai amfetaminą ir spalva buteliuke nepakito – patariame išmėginti sintetinių katinonų testą. Šis, tikėtina, sureaguos ir nusidažys ryškiai geltona spalva, kas reikš, kad medžiagoje yra mefedrono.
Tokio testo privalumai:
Kita vertus, tai nėra testas, kuris parodys išsamią testuojamos medžiagos sudėtį. Jis turi trūkumų:
Trumpai tariant, šie testai gali padėti sužinoti, ar Tavo turimoje psichoaktyviojoje medžiagoje yra bent šiek tiek tos medžiagos, kurios tikiesi (o gal yra tos, kurios nenorėtum rasti…) ir priimti sprendimą – vartoti ją ar ne. Sprendimo vartoti ar ne už tavę nepriiminėsime ir negąsdinsime – tiesiog suteiksime informaciją apie šias medžiagas ir jų poveikį organizmui.
Tad apibendrindami patariame:
Daugiau apie informacijos apie konkrečias medžiagas skaityk naujame straipsnyje.
Iki pasimatymo!
Ragina kurti narkotikų politiką, paremtą vakarų valstybių gerąja patirtimi, mokslo atradimais ir žmogaus teisėmis ir užtikrinti pilietinės visuomenės dalyvavimą politikos formavimo procesuose.
VšĮ Jauna banga
Kodas: 304729392
Adresas: V. Nagevičiaus g. 3, Vilnius
Banko sąs.: LT027300010153894982, Swedbank
Tel.:+370 640 31984