fbpx

Psichodelinis konsultavimas – naujiena Lietuvoje?

 

Nuogas ir nesiorientuojantis erdvėje, ištiktas mirties baimės, negebantis suvaldyti vaizdinių ir pojūčių antplūdžio – kai kurios psichoaktyviosios medžiagos stipriai keičia mūsų suvokimą. Svetima erdvė, muzika, žmonių minia, kepinanti saulė, nuovargis, nauja vartojimo patirtis ir daugybė kitų set and setting dalykų sąlygoja medžiagų vartojimo patirtis, kurios ne visada susideda taip, kaip planavome. Psichodelinis žalos mažinimas – tai paslauga, kuri tokiais atvejais saugo mūsų sveikatą ir gyvybę. Ar žinojai, kad šią žalos mažinimo intervenciją jau turime Lietuvoje? Ar girdėjai, kad ji teikiama jau antrus metus iš eilės?

 

Organizacija „Jauna banga“ įgyvendino pirmąją psichodelinio žalos mažinimo ir edukacijos iniciatyvą 2016 m. vasarą, o šiemet bandomasis projektas jau ima virsti tradicija.

 

Kas yra psichodelinis žalos mažinimas ir kam jis reikalingas?

Vartojant psichoaktyviąsias medžiagas, didžioji dalis patiriamo psichologinio nerimo ir iš to kylančių neapgalvotų veiksmų, nėra pavojingi gyvybei, o jėgos struktūrų – apsaugos, policijos, taip pat dažnai agresyviu tonu bendraujančių greitosios pagalbos darbuotojų – tik komplikuoja asmens savijautą ir bendrą ir taip keblią situaciją. Susidūrus su nenumatytu ar nevaldomu medžiagų poveikiu, pačiam asmeniui, jo draugams ir kitiems renginio dalyviams saugiausia, patogiausia ir efektyviausia yra kreiptis į psichodelinio konsultavimo erdvę, kur patyrusi komanda suteiks visą psichologinį palaikymą ir pasirūpins asmens fizine ir dvasine savijauta.

 

Psichodelinis žalos mažinimas remiasi bendra žalos mažinimo filosofija – psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas čia priimamas kaip faktas, kuris nėra vertinamas iš jokios moralinės perpektyvos, suteikiama objektyvi informacija, įsisavinamos patirtys.

 

Čia dirbantys žmonės priklauso žmonių, vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas, bendruomenei, todėl konsultuodami remiasi tiek teorinėmis žiniomis, tiek asmenine patirtimi.

 

Čia bendraujama lygus-lygiam principu.

 

Čia dirbantys žmonės gali įvertinti fizinę ir dvasinę būklę ir pasirūpinti asmeniu iki kol situacija vėl taps valdoma, o išorinė pagalba – nebereikalinga.

 

Čia sukuriama atpalaiduojanti, raminanti, patikima aplinka.

 

Nors psichodelinio konsultavimo aplinka vien savo buvimu sukuria stebuklus, kartais net akimirksniu išsklaidydama neigiamus fizinius ar dvasinius potyrius, „Jauna banga“ nežada apsiriboti tik šia paslauga. Muzikos renginių teritorijose, naktiniuose klubuose ir kitose jaunimo lankomose vietose turi būti platinama edukacinė medžiaga, skelbiami perspėjimai apie renginyje cirkuliuojančias didesnio grynumo arba sveikatai kur kas pavojingesnes naująsias psichoaktyviąsias medžiagas, turi būti atliekami medžiagų sudėties testai. Konfidencialus medžiagų testavimas padėtų išvengti apsinuodijimų ar net mirčių, skatintų sąmoningumą apie neaiškią medžiagų kilmę ar pavojingą koncentraciją, leistų jaunam žmogui rinktis saugumą. Augantis mūsų pilietiškumas – gebėjimas atpažinti ir nukreipti į paslaugas tuos, kuriems tai gali būti naudinga ­– yra dar vienas žalos mažinimo privalumas.

 

Tokiais nedideliais žingsneliais į Lietuvą ateina pažanga ?

Patiko? Skirkite šiek tiek laiko palaikyti mus Patreone!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.