„Neturiu tavo nuotraukų. Nei batų raištelių. Nei saldainių, tų, kur man pirkdavai, popieriukų. Tavęs nebeturiu. Niekada negalvojau, kad atsitiktinis perdozavimas atims tave iš mūsų tik 26-ių. Jauną, nuoširdų, rūpestingą, paprastą, šiltą… Ačiū tau už pirmą bučinį, už lydėjimą iš mokyklos, už pokalbius vakarais. Šiandien atiduočiau viską, kad tik galėtume grįžti į tokį vakarą, kai ir tau, ir man dar viskas buvo įmanoma. Jei mano meilė būtų galėjusi tave išgelbėti, gyventum amžinai“
Skiriama E. Š. (1986–2012)
Rugpjūčio 31 d. – Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena. Tinklalapyje overdoseday.com kiaurus metus artimieji ir draugai palieka atminimus apie tuos, kurių nepavyko išsaugoti. Lietuviškos tokio tinklalapio versijos nėra. Užtat perdozavimų – apstu.
Lietuva jau antrus metus muša mirčių nuo perdozavimo rodiklių rekordus Europos Sąjungoje.
LR sveikatos apsaugos ministerija (SAM) geria kavą. Ministras bėgioja maratonus.
SAM netrikdo dėl tokių „rezultatų“ ryškiai raudonuojanti Lietuvėlė Europos narkotikų stebėsenos ir narkotikų priklausomybės centro ataskaitose.
Netrikdo tarptautinėse konferencijose specialiojo Jungtinių Tautų pasiuntinio Michel Kazatchkine Lietuvos sveikatos viceministrei šiuo klausimu adresuojamos pastabos. (Tautos išrinktoji tiesiog greitai pasišalina iš salės).
SAM moka mojuoti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, kai jos kalba apie alkoholį, tačiau netikėtai apanka, kai po nosimi pakiši dar 2014 m. PSO išleistą raginimą plėsti perdozavimo prevencijos ir nuo mirties gelbstinčio priešnuodžio – NALOKSONO – prieinamumo pilietinei visuomenei programas.
SAM siurbiamos kavos skonio negadina ir tai, kad įvedus pasaulyje priimtas naloksono išdavimo praktikas, gyvybė galėtų būti išgelbėta už mažiau nei 2 eurus.
LR sveikatos ministerija ignoruoja mirtį. LR sveikatos apsaugos ministerija nėra skyrusi nė vieno cento PSO rekomenduojamai mirčių nuo perdozavimo prevencijai įgyvendinti. Lietuvos valstybė geriau skiria išmokas laidotuvėms.
Kol ta pati ministerija negeba sukurti ne tik perdozavimo prevencijos, bet ir priklausomybės gydymo vietų, policijos pareigūnai, dirbdami už mokesčių mokėtojų pinigus, užtikrina, kad priklausomybės ligomis sergantys asmenys:
Tačiau visai netoliese, Europos žemyne, gyvena išsivysčiusios tautos. Perdozavimo prevencijos programos Vakarų pasaulyje veikia jau apie tris dešimtmečius.
Mirties nuo perdozavimo riziką mažina paprasčiausia informacija – nevartok vienas, pirmiausia vartok tik dalelę to, ką įsigijai, nevartok kelių psichoaktyviųjų medžiagų iškart… (sąrašą galima tęsti).
Mirties nuo perdozavimo riziką mažina į sveikatos apsaugą orientuota narkotikų politika: policijos pareigūnas, nukreipiantis priklausomą asmenį į gydymo įstaigą; saugių injekcijų kambariai, kuriuose, jei vartojama injekciniu būdu, prieinama ir visa sterili įranga; medžiagų sudėties testavimo rinkiniai jaunimo renginiuose.
Mirties nuo perdozavimo riziką mažina plačiai veikiančios medikamento naloksono išdavimo pilietinei visuomenei programos.
Mirties nuo perdozavimo riziką mažina apmokyti tokiomis situacijomis tinkamai veikti žmonės, vartojantys psichoaktyviąsias medžiagas, jų draugai ir artimieji, policijos pareigūnai, nakvynės namų darbuotojai, tam tikrų miestų kvartalų gyventojai ir kiti tikėtini situacijos liudininkai.
Bet kol kas Lietuvoje: Neveiksnūs. Abejingi. Tingūs. Nužmogėję. – kas?
Ragina kurti narkotikų politiką, paremtą vakarų valstybių gerąja patirtimi, mokslo atradimais ir žmogaus teisėmis ir užtikrinti pilietinės visuomenės dalyvavimą politikos formavimo procesuose.
VšĮ Jauna banga
Kodas: 304729392
Adresas: V. Nagevičiaus g. 3, Vilnius
Banko sąs.: LT027300010153894982, Swedbank
Tel.:+370 640 31984